TRG10R059-11E03 VI
Cincon Electronics Co. LTD
Product No:
TRG10R059-11E03 VI
Description:
AC/DC WALL MNT ADAPTER 5.9V 8.9W
In Stock : 10
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -20°C ~ 60°C
Polarization Positive Center
Input Type Multi-Blade (Sold Separately)
Applications ITE (Commercial)
Form Wall Mount (Class II)
Output Connector Barrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Approval Agency CE, cULus, FCC, GS, PSE, TUV
Input Connector Multi-Blade (Sold Separately)
Size / Dimension 2.86" L x 1.40" W x 1.82" H (72.6mm x 35.6mm x 46.3mm)
Product Status Active
Weight 0.287 lb (130.18 g)
Current - Output (Max) 1.5A
Series TRG10R (10W)
Power (Watts) 8.9 W
No Load Power Consumption 75mW (Max)
Region Utilized International
Cord Length 70.9" (1.80m)
Efficiency Level VI, CoC Tier 2
Voltage - Output 5.9V
Mfr Cincon Electronics Co. LTD
Package Box
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC