TS53YJ502MR10
Vishay Sfernice
Product No:
TS53YJ502MR10
Description:
TRIMMER 5K OHM 0.25W J LEAD TOP
In Stock : 3804
User Guide
Termination Style J Lead
Tolerance ±20%
Number of Turns 1
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension Square - 0.197" x 0.197" Face (5.00mm x 5.00mm)
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Product Status Active
Resistance 5 kOhms
Series TS53
Power (Watts) 0.25W, 1/4W