Home / Rocker Switches / TTGL-LTA201-TA-B/12V
minImg
TTGL-LTA201-TA-B/12V
Carling Technologies
Product No:
TTGL-LTA201-TA-B/12V
Manufacturer:
Carling Technologies
Description:
SWITCH ROCKER
User Guide
Illumination Type, Color Incandescent, Amber
Operating Temperature 0°C ~ 85°C
Actuator Marking No Marking
Ingress Protection -
Termination Style Solder, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Actuator Type Concave (Standard V) - Illuminated
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 28.57mm x 25.40mm
Current Rating (Amps) 15A (AC)
Circuit DPST
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Mechanical Life -
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 12 VAC/DC
Series TTG
Switch Function On-Off
Voltage Rating - AC 125 V