Home / TVS Diodes / TV02W160B-HF
minImg
TV02W160B-HF
Comchip Technology
Product No:
TV02W160B-HF
Description:
TVS DIODE 16VWM 26VC SOD123
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 7.69A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 17.8V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 200W
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 26V
Package / Case SOD-123
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 16V