Home / TVS Diodes / TV06B251JB-HF
minImg
TV06B251JB-HF
Comchip Technology
Product No:
TV06B251JB-HF
Description:
TVS DIODE 250VWM 405VC DO214AA
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 1.48A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 279V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 600W
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 405V
Package / Case DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 250V