Home / TVS Diodes / TV15C260J-HF
minImg
TV15C260J-HF
Comchip Technology
Product No:
TV15C260J-HF
DO-214AB (SMC)
Batch:
Datasheet:
Description:
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AB
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 35.63A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 28.9V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 42.1V
Package / Case DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 26V