Home / TVS Diodes / TV50C141JB-G
minImg
TV50C141JB-G
Comchip Technology
Product No:
TV50C141JB-G
Description:
TVS DIODE 140VWM 226.8VC DO214AB
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 22.27A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 155V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 3000W (3kW)
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 226.8V
Package / Case DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 140V