UBX2D560MHL1TN
Nichicon
Product No:
UBX2D560MHL1TN
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 56UF 20% 200V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 150°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 200 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 270 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 150°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series UBX
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 405 mA @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 56 µF