Home / DC DC Converters / UEI30-033-Q48P-C
minImg
UEI30-033-Q48P-C
Murata Power Solutions Inc.
Product No:
UEI30-033-Q48P-C
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 30W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Isolation 2.25 kV
Voltage - Output 1 3.3V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.92" L x 0.92" W x 0.35" H (48.8mm x 23.4mm x 8.9mm)
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 9A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 18V
Control Features Enable, Active High
Series UEI30 (30W)
Power (Watts) 30 W
Type Isolated Module
Package / Case 6-DIP Module
Efficiency 89.5%