UEP1H3R3MDD1TA
Nichicon
Product No:
UEP1H3R3MDD1TA
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL
User Guide
Polarization Bi-Polar
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 22 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series UEP
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 44 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 3.3 µF