UFG1J471MHM1TN
Nichicon
Product No:
UFG1J471MHM1TN
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL
In Stock : 458
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications Audio
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 63 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 840 mA @ 120 Hz
Product Status Last Time Buy
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series UFG
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.26 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 470 µF