UFW0J471MED1TD
Nichicon
Product No:
UFW0J471MED1TD
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL
In Stock : 2591
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications Audio
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 6.3 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 310 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series UFW
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 465 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 470 µF