UHE1H3R3MDD1TD
Nichicon
Product No:
UHE1H3R3MDD1TD
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 29.15 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series UHE
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 53 mA @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 3.3 µF