UHW1H122MHD1TN
Nichicon
Product No:
UHW1H122MHD1TN
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 50V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.962 A @ 120 Hz
Product Status Not For New Designs
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series UHW
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 3.27 A @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 1200 µF