UUA1H0R1MCL1GS
Nichicon
Product No:
UUA1H0R1MCL1GS
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V SMD
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.228" (5.80mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series UUA
Package / Case Radial, Can - SMD
Mfr Nichicon
Capacitance 0.1 µF