UUA1V4R7MCL1GS
Nichicon
Product No:
UUA1V4R7MCL1GS
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V SMD
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.240" (6.10mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 35 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 16 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 24 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 4.7 µF