UUD1C101MCR1GS
Nichicon
Product No:
UUD1C101MCR1GS
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.240" (6.10mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 115 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Ratings AEC-Q200
Series UUD
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 230 mA @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 100 µF
Package Tape & Reel (TR)
Impedance 440 mOhms