UUH1H101MNQ1ZD
Nichicon
Product No:
UUH1H101MNQ1ZD
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.571" (14.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.535" L x 0.535" W (13.60mm x 13.60mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 170 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series UUH
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 255 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 100 µF