UUN1H471MNQ6ZD
Nichicon
Product No:
UUN1H471MNQ6ZD
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 50V SMD
User Guide
Polarization Bi-Polar
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.886" (22.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.752" L x 0.752" W (19.10mm x 19.10mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 640 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series UUN
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 960 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 470 µF