UUP1V3R3MCL1GS
Nichicon
Product No:
UUP1V3R3MCL1GS
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 3.3UF 20% 35V SMD
User Guide
Polarization Bi-Polar
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.240" (6.10mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 35 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 16 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series UUP
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 24 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 3.3 µF