UUR0G681MNL1GS
Nichicon
Product No:
UUR0G681MNL1GS
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 4V SMD
User Guide
Polarization -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 4 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 284 mA @ 120 Hz
Product Status Last Time Buy
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series UUR
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 369.2 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 680 µF