UUX1J220MNL1GS
Nichicon
Product No:
UUX1J220MNL1GS
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 63V SMD
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 63 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 108 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series UUX
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 180.36 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 22 µF