UUX2E3R9MNL1GS
Nichicon
Product No:
UUX2E3R9MNL1GS
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 3.9UF 20% 250V SMD
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 250 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 34 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series UUX
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 56.78 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 3.9 µF