UVR2C3R3MED1TD
Nichicon
Product No:
UVR2C3R3MED1TD
Description:
CAP ALUM 3.3UF 20% 160V RADIAL
In Stock : 1879
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 160 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 40 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 64 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 3.3 µF