UVY1H3R3MDD1TD
Nichicon
Product No:
UVY1H3R3MDD1TD
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL
In Stock : 1294
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 25 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series UVY
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 50 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 3.3 µF