UWD1H470MCL1GS
Nichicon
Product No:
UWD1H470MCL1GS
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 50V SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.303" (7.70mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 92.5 mA @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series UWD
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 185 mA @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 47 µF
Package Tape & Reel (TR)
Impedance 680 mOhms