UWE-24/3-Q12P-C
Murata Power Solutions Inc.
Product No:
UWE-24/3-Q12P-C
Description:
DC DC CONVERTER 24V 72W
In Stock : 689
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Isolation 1.5 kV
Voltage - Output 1 24V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.30" L x 0.90" W x 0.34" H (58.4mm x 22.9mm x 8.6mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 3A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 9V
Control Features Enable, Active High
Series UWE
Power (Watts) 72 W
Type Isolated Module
Package / Case 8-DIP Module, 1/8 Brick
Efficiency 89.5%