UWE-24/3-Q48P-C
Murata Power Solutions Inc.
Product No:
UWE-24/3-Q48P-C
Package:
Eighth Brick
Batch:
Datasheet:
Description:
DC DC CONVERTER 24V 72W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 2.25 kV
Voltage - Output 1 24V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.30" L x 0.90" W x 0.39" H (58.4mm x 22.9mm x 9.8mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Eighth Brick
Current - Output (Max) 3A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 18V
Series UWE
Power (Watts) 72 W