Home / DC DC Converters / UWE-5/20-Q48NB-C
minImg
UWE-5/20-Q48NB-C
Murata Power Solutions Inc.
Product No:
UWE-5/20-Q48NB-C
Description:
DC DC CONVERTER 5V 100W
In Stock : 634
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Isolation 2.25 kV
Voltage - Output 1 5V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.30" L x 0.90" W x 0.34" H (58.4mm x 22.9mm x 8.6mm)
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 20A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 18V
Control Features Enable, Active Low
Series UWE
Power (Watts) 100 W
Type Isolated Module
Package / Case 8-DIP Module, 1/8 Brick
Efficiency 90.5%