UWE-5/24-Q12P-C
Murata Power Solutions Inc.
Product No:
UWE-5/24-Q12P-C
Package:
Eighth Brick
Description:
DC DC CONVERTER 5V 120W
User Guide
Voltage - Input (Max) 36V
Product Status Active
Supplier Device Package Eighth Brick
Current - Output (Max) 24A
Voltage - Input (Min) 9V
Package / Case Eighth Brick
Efficiency 92%
Mfr Murata Power Solutions Inc.
Features Remote On/Off, Remote Sense
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 2.25 kV
Approval Agency cURus
Voltage - Output 1 5V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.30" L x 0.90" W x 0.40" H (58.4mm x 22.9mm x 10.2mm)
Number of Outputs 1
Control Features Enable, Active High
Series UWE-Q12
Power (Watts) 120 W