UWF1V1R5MCL1GB
Nichicon
Product No:
UWF1V1R5MCL1GB
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 1.5UF 20% 35V SMD
In Stock : 1930
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization -
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 35 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 25 mA @ 120 Hz
Product Status Last Time Buy
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series UWF
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 50 mA @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 1.5 µF
Package Tape & Reel (TR)
Impedance 5 Ohms