Home / DC DC Converters / UWR-12/1650-D48A-C
minImg
UWR-12/1650-D48A-C
Murata Power Solutions Inc.
Product No:
UWR-12/1650-D48A-C
Description:
DC DC CONVERTER 12V 19W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 65°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Isolation 1.5 kV
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.00" L x 2.00" W x 0.45" H (50.8mm x 50.8mm x 11.4mm)
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 1.65A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 18V
Series UWR (15W)
Power (Watts) 19 W
Type Isolated Module
Package / Case 8-DIP Module, 6 Leads
Efficiency 85%