UWT1V470MCR1GS
Nichicon
Product No:
UWT1V470MCR1GS
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.228" (5.80mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 35 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 63 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 94.5 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 47 µF