UWX0G221MCL1GB
Nichicon
Product No:
UWX0G221MCL1GB
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 4V SMD
In Stock : 3946
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.213" (5.40mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 4 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 96 mA @ 120 Hz
Product Status Last Time Buy
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series UWX
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 144 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 220 µF