UWX1V3R3MCL2GB
Nichicon
Product No:
UWX1V3R3MCL2GB
Description:
CAP ALUM 3.3UF 20% 35V SMD
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.213" (5.40mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.130" L x 0.130" W (3.30mm x 3.30mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 35 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.118" Dia (3.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 10 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 15 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 3.3 µF