UWZ1A330MCL1GB
Nichicon
Product No:
UWZ1A330MCL1GB
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 10V SMD
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications High Temperature Reflow
Height - Seated (Max) 0.213" (5.40mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 10 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 35 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series UWZ
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 52.5 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 33 µF