UWZ1C330MCL1GB
Nichicon
Product No:
UWZ1C330MCL1GB
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 16V SMD
In Stock : 574
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications High Temperature Reflow
Height - Seated (Max) 0.224" (5.70mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 40 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 60 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 33 µF