UZE1H0R1MCL1GB
Nichicon
Product No:
UZE1H0R1MCL1GB
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V SMD
User Guide
Polarization Bi-Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.156" (3.95mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series UZE
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 1.5 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 0.1 µF