UZR1H100MCL1GB
Nichicon
Product No:
UZR1H100MCL1GB
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD
In Stock : 323
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.156" (3.95mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 33 mA @ 120 Hz
Product Status Last Time Buy
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings AEC-Q200
Series UZR
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 49.5 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 10 µF