UZS1V4R7MCL1GB
Nichicon
Product No:
UZS1V4R7MCL1GB
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V SMD
In Stock : 1969
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Polarization -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.181" (4.60mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 35 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 18 mA @ 120 Hz
Product Status Last Time Buy
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series UZS
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 27 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 4.7 µF