Home / DC DC Converters / V7805-500-SMT-TR
minImg
V7805-500-SMT-TR
CUI Inc.
Product No:
V7805-500-SMT-TR
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
DC DC CONVERTER 5V 2.5W
In Stock : 1205
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 28V
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 1 5V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.60" L x 0.33" W x 0.29" H (15.2mm x 8.3mm x 7.3mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 500mA
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 6V
Control Features Enable, Active High
Series V78-500-SMT
Power (Watts) 2.5 W
Type Linear Regulator Replacement
Package / Case 10-SMD Module, 6 Leads
Efficiency 94%