Home / DC DC Converters / V7812-500-SMT-TR
minImg
V7812-500-SMT-TR
CUI Inc.
Product No:
V7812-500-SMT-TR
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
DC DC CONVERTER 12V 6W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 28V
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.60" L x 0.33" W x 0.29" H (15.2mm x 8.3mm x 7.3mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 500mA
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 14V
Control Features Enable, Active High
Series V78-500-SMT
Power (Watts) 6 W
Type Linear Regulator Replacement
Package / Case 10-SMD Module, 6 Leads
Efficiency 95%