Home / Rocker Switches / V8D1S004-6ZZ2P-12P
minImg
V8D1S004-6ZZ2P-12P
Carling Technologies
Product No:
V8D1S004-6ZZ2P-12P
Manufacturer:
Carling Technologies
Description:
SWITCH ROCKER
User Guide
Illumination Type, Color -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Actuator Marking -
Ingress Protection IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Actuator Type Convex (Reverse V)
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Current Rating (Amps) 20A (DC)
Circuit SPDT
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Mechanical Life 100,000 Cycles
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) -
Series Contura® V
Voltage Rating - DC 12 V