Home / DC DC Converters / VASD1-S5-D15-SIP
minImg
VASD1-S5-D15-SIP
CUI Inc.
Product No:
VASD1-S5-D15-SIP
Description:
DC DC CONVERTER +/-15V 1W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -15V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Isolation 1 kV
Voltage - Output 1 15V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.77" L x 0.24" W x 0.38" H (19.5mm x 6.0mm x 9.7mm)
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 33mA, 33mA
Number of Outputs 2
Voltage - Input (Min) 4.5V
Series VASD1-SIP (1W)
Power (Watts) 1 W
Type Isolated Module
Package / Case 6-SIP Module, 5 Leads
Efficiency 79%