Home / DC DC Converters / VASD2-S24-D15-SIP
minImg
VASD2-S24-D15-SIP
CUI Inc.
Product No:
VASD2-S24-D15-SIP
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
DC DC CONVERTER +/-15V 2W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -15V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 26.4V
Voltage - Isolation 1 kV
Voltage - Output 1 15V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.78" L x 0.28" W x 0.39" H (19.7mm x 7.0mm x 10.0mm)
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 67mA, 67mA
Number of Outputs 2
Voltage - Input (Min) 21.6V
Series VASD2-SIP (2W)
Power (Watts) 2 W
Type Isolated Module
Package / Case 7-SIP Module, 5 Leads
Efficiency 87%