Home / DC DC Converters / VBSD1-S24-S15-SIP
minImg
VBSD1-S24-S15-SIP
CUI Inc.
Product No:
VBSD1-S24-S15-SIP
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
DC DC CONVERTER 15V 1W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 26.4V
Voltage - Isolation 1 kV
Voltage - Output 1 15V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.46" L x 0.24" W x 0.39" H (11.7mm x 6.0mm x 10.0mm)
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 67mA
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 21.6V
Series VBSD1-SIP (1W)
Power (Watts) 1 W
Type Isolated Module
Package / Case 4-SIP Module
Efficiency 79%