Home / TVS Diodes / VCAN36A2-03SHE3-18
minImg
VCAN36A2-03SHE3-18
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VCAN36A2-03SHE3-18
Package:
SOT-23-3
Description:
TVS DIODE 36VWM 63VC SOT23-3
In Stock : 9507
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Bidirectional Channels 2
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 2.4A (8/20µs)
Applications Automotive, CAN
Capacitance @ Frequency 8pF @ 1MHz
Voltage - Breakdown (Min) 39V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 150W
Product Status Active
Supplier Device Package SOT-23-3
Series Automotive, AEC-Q101
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 63V
Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36V (Max)