Home / TVS Diodes / VCAN36C2-03G-E3-18
minImg
VCAN36C2-03G-E3-18
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VCAN36C2-03G-E3-18
Package:
SOT-323
Description:
BIDIRECTIONAL DIODE 36V;IR=0.05U
In Stock : 9500
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Bidirectional Channels 2
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 1.8A (8/20µs)
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency 5.5pF @ 1MHz
Voltage - Breakdown (Min) 39V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 120W
Product Status Active
Supplier Device Package SOT-323
Series Automotive, AEC-Q101
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 66V
Package / Case SC-70, SOT-323
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36V (Max)