Home / Fixed Inductors / VCHA042A-1R0MS6
minImg
VCHA042A-1R0MS6
Delta Electronics/Cyntec
Product No:
VCHA042A-1R0MS6
Description:
FIXED IND 1UH 8.9A 10.5MOHM SMD
In Stock : 2064
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 165°C
Current - Saturation (Isat) 6.7A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.083" (2.10mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 8.9 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.165" L x 0.157" W (4.20mm x 4.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 10.5mOhm Max
Inductance 1 µH