Home / Fixed Inductors / VCHA042A-1R5MS6
minImg
VCHA042A-1R5MS6
Delta Electronics/Cyntec
Product No:
VCHA042A-1R5MS6
Description:
FIXED IND 1.5UH 7.3A 15.4MOHM SM
In Stock : 50
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 165°C
Current - Saturation (Isat) 5.3A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.083" (2.10mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 7.3 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.165" L x 0.157" W (4.20mm x 4.00mm)
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 15.4mOhm Max
Inductance 1.5 µH